2-minutová „pohádka“

Lidé se raději zuby nehty drží svého neuspokojivého života, než aby se změnili. Ze strachu, že si pohorší, tak se raději zřeknou něčeho lepšího.“  (Eric Hoffer)

Tento citát se mi včera připletl do cesty, zatímco jsem si po absolvované horské túře vychutnávala několik slunečných hodin u jezera.

A samozřejmě mě přiměl k zamyšlení. A jak jsem si tak přemýšlela, vzpoměla jsem si, že…

Irský filozof Charles B. Handy údajně zjistil, že když dáš žábu do hrnce s vodou a pak ji začneš pomalu vařit, tak se ta žába vůbec nepokusí o útěk.

K tomu napsal následující příběh:

Jeden starý muž seděl před svou chatrčí na břehu jezera a přemýšlel o životě. A jak tam tak seděl a uvažoval, uviděl na břehu žábu. Sebral ji, odnesl dovnitř a dal ji do hrnce s vařící vodou. Ta žába z toho hrnce okamžitě vyskočila, utekla a zmizela v křoví. Jednoho dne ten starý muž zase seděl před svou chalupou a přemýšlel o svém životě.

Přitom si vzpomněl i na tu žábu, která se určitě strašně popálila, ale přesto se z té nebezpečné situace dokázala s odvahou a odhodláním zachránit, jen aby mohla žít dál. V tu chvíli zase objevil na břehu žábu. Vzal ji a odnesl do své chalupy.A protože tentokrát neměl vařící vodu, dal ji do hrnce se studenou vodou, postavil ho na kamna a zatopil. Ke svému překvapení zjistil, že ta žába v hrnci zůstává absolutně klidná. A ta voda byla čím dál teplejší, pak horká, až se nakonec začala vařit. Ale i ve vařící vodě zůstala ta žába klidná a vůbec se nesnažila z této nebezpečné situace dostat.

Ten starý muž se zaradoval nad touto nečekanou večeří a zatímco s požitkem usrkával svou žabí polévku, přemýšlel dál o životě. Jedna věc mu opravdu nešla na rozum: Proč ta žába jednoduše z té vroucí vody nevyskočila? Proč raději umřela, namísto aby se zachránila?

V chování té žáby objevil ten starý muž i určitou podobnost v chování lidí. Existuje spousta lidí, kteří ve svém životě nic nezmění, ačkoliv je jejich situace čím dál horší a nebezpečnější.Raději se poddají svému osudu, místo aby se „odvážným skokem“ z této problémové situace zachránili.

Nebo tomu bylo tak, že si ta žába všimla příliš pozdě, jak horká ta voda doopravdy je a už neměla sílu se zachránit? Je tomu tak i u některých lidí? Jak by tito lidé reagovali, kdyby ke zhoršení jejich situace nedošlo pomalu a plíživě, ale najednou? Vyskočili by z té vroucí vody stejně tak jako ta první žába?

Je možné, že některé lidi ani nenapadne, že JEDINĚ oni sami mohou svou nepříjemnou situaci změnit? DNES! Že nemá cenu čekat na ideální den?

Ideální den

SMYSLU-plný, VY-plněný, úspěšný a radostný týden

Ti přeje Eva